פרטים שכדאי לדעת על טיפול שורש

פרטים שכדאי לדעת על טיפול שורש

טיפול שורש

טיפול בשורש השן יכול להתבצע בשלבים שונים של הפגיעה. ככל שנקדים את הטיפול כך ההחלמה ממנו תהיה פשוטה יותר ונסבול פחות. כדאי לדעת כי ההצלחה של הטיפול גבוהה מאד ואף על פי שמדובר בטיפול שכרוכה בו מידה של כאב, התעלמות מהצורך ודחיית הטיפול רק תחמיר את המצב ובסופו של דבר תוביל לטיפול מסובך יותר.

הגורמים אשר מובילים לצורך בטיפול

ברגע שישנו זיהום בשורש השן יש צורך לבצע טיפול שורש. השאלה שייתכן ועולה אצלך היא מה יכול הוביל למצב זה:

  • היגיינה לקויה – זיהום שמגיע לשורש נובע מהעמקה ומהחמרה של מצב קיים. אם ישנם חיידקים בחלל הפה והם לא מטופלים, בסופו של דבר הזיהום יגיע אל השורש. היגיינה לקויה יכולה לגרום לעששת ומכאן לחדירה של חיידקים לרבדים העמוקים.
  • חבלה – פגיעה בשיניים או בחניכיים יכולה להוביל לפציעה או פגיעה בחלק עמוק ולפתוח פתח לחיידקים, מה שמצריך בסופו של דבר טיפול שורש. במקרה של חבלה מומלץ לפנות אל רופא השיניים כדי לבדוק אם יש צורך בטיפול, גם אם נראה על פניו שהכאב יכול לחלוף מעצמו.
  • סתימות ישנות – סתימות אשר לא טופלו ולא נבדקו יכולות להיחלש עם הזמן ובמקומן יש אזור ש”מזמן” כניסה של חיידקים, מה שיכול בסופו של דבר להוביל לצורך לבצע טיפול שורש. לכן מומלץ לראות רופא שיניים באופן קבוע ולשמור על בריאות הפה.
  • מחלות חניכיים – כל מחלות החניכיים וגם נסיגתן יכולות לפתוח פתח לכניסת חיידקים אל השורש. חשוב להבין כי החיידקים נמצאים בחלל הפה, אך המטרה שלנו היא לפקח עליהם ולמנוע מהם ליצור נזקים עמוקים.
  • חריקת שיניים – חריקה של השיניים בלילה יכולה להוביל לשחיקה, תזוזה ולפגיעה בשורש של השן. החריקה שוחקת את שכבת האמייל של השן ופוגעת באחיזה שלה. אלו שסובלים מחריקת שיניים צריכים להקפיד להגיע לבדיקת מעקב ולבחון כי שורשי השיניים לא נפגעו.
  • גנטיקה – ישנם אנשים אשר יקפידו מאד על חלל פה בריא, יבקרו את הרופא, יצחצחו שיניים בדיוק על פי ההוראות ולמרות כל אלה, הם יצטרכו לעבור טיפול שורש. פעמים רבות אותם אנשים יספרו כי גם האחים שלהם כמותם או הוריהם סבלו מבעיות שיניים.
  • ועוד – כל מצב שמאפשר לחיידקים לחדור מבעד לשכבת הדנטין ולהגיע לרבדים העמוקים יותר של חלל הפה, יסתיים בטיפול שורש. זו הסיבה שביקור אצל השיננית ואצל רופא השיניים הם המפתח לבריאות טובה יותר.

החשיבות של טיפול שורש

טיפול בזמן יכול למנוע עקירת שן או שיניים. אם ישנה מחלה של השן והיא מעמיקה, התוצאה תהיה שורש חלש, התרופפות השן ובסופו של דבר נפילה שלה. כיוון שכך, אין צורך להיבהל, לחשוש או לדחות טיפולי שורש. התוצאה של אי טיפול עשויה להיות חמורה וכואבת בהרבה מהטיפול עצמו.

סיבה נוספת לבצע טיפול שורש הוא המחיר. טיפול כזה יהיה תמיד זול יותר מטיפולי הנחת שתלים. אמנם זוהי אינה סיבה מספיק מוצדקת, אך ישנם אנשים שחוששים מהמחיר של טיפול השיניים וכשהם מבינים כי אי טיפול יקר (וכואב) בהרבה מאשר טיפול בזמן, מרגישים נוח יותר לפנות למרפאה.

סימנים לכך שיש צורך לבצע טיפול שורש

אחד הדברים החשובים ביותר לדעת הוא שלא תמיד אפשר להרגיש שיש צורך לבצע טיפולי שורש. אין צורך לחכות לכאב שיניים כדי לראות את הרופא. בכל רפואה ובמיוחד במקרה של רפואת שיניים, לטיפול המונע ישנה השפעה עצומה על הטיפול. עם זאת, לצערנו, גם אנשים אשר מקפידים היטב על היגיינת הפה ושמבקרים באופן קבוע במרפאה, יכולים להזדקק לטיפולים שונים, בהם גם טיפול שורש.

שני סימנים נוספים אשר יכולים להצביע על כך שיש צורך לבצע טיפול שורש יהיו דימום ותחושה של דופק באזור השן או השיניים. דימום הוא משהו שניתן לראות לאחר צחצוח שיניים או באכילת מזון קשה כמו תפוח. דופק הוא תחושה אישית וחשוב לדעת שאם היא מופיעה אין להתעלם ממנה אלא לפנות אל המרפאה.

תהליך הטיפול

טיפול שורש מתבצע בתעלות כשהמטרה היא להגיע אל מוך השן ולרקמה הפנימית. הטיפול יגיע אל קצה השורש ומכאן אפשר להבין כי הרופא יצטרך להיעזר באמצעי הדמיה כדי לדעת כיצד לבצע אותו. בתחילת הטיפול ירדים הרופא את האזור שיטופל ולאחר מכן יחדור אל שכבת המוך, יסלק את הרקמה ויבצע חיטוי של תעלת השורש.

לאחר הניקוי, הרופא ידחוס חומר מיוחד כדי לסתום את האזור. סתימה זו תמנע מחיידקים להיכנס אל המקום. בסיום הרופא ישים סתימה זמנית בכותרת השן. חשוב לדעת כי שן שעברה טיפול שורש עשויה להיות חלשה יותר לעומת שן בריאה. לכן, חשוב להקפיד לשמור על השן שטופלה על ידי שמירה על היגיינה וביקור אצל הרופא כפי אחת לתקופה על פי ההמלצות שיינתנו לך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​